Posted in

Şöminenin Dekorasyondaki Yeri

Posted in

Şömine öncelikle bulunduğu mekana tam anlamı ile hakim olan bir yerde konumlanır. Her türlü yapıda, örneğin konut – iş yeri – kulüp – makam odası – dağ evi – vs. değişmeyen tek şey şöminenin yaşam alanında merkezde yer almasıdır. Tüm oturma planı ona göre konumlanır. Manzara söz konusu ise şömine tercihen aynı bakış açısında olur
Mekanın en gözde köşesi şömineye ayrılır . TV aynı salonda ise birlikte planlanmalıdır. Bulunduğu yerin dekorasyonuna hükmeder, malzeme ve renk seçimi şömineye göre yapılır. Şömine önünde özel bir köşe oluşturulur veya ona yönelik bir oturma planı yapılır. Isı dağıtımlı bir şömine ise diğer odalara ısı kanalı çekilmeye uygun olarak yapım aşamasında buna karar verilir ve binanın bir çok bölümü ona göre tasarlanır. Bina dış bacası şömine yapı ve kapasitesine göre ebat ve yükseklikte planlanır.

Şöminede kullanılan malzeme (mermer-granit-doğal taş) tercihen konutun başka alanında kullanılmaz, ona özgü bırakılır. Sonuçta şömine bulunduğu mekana değer katan bir prestij objesidir. Tüm bu söz konusu detaylar şömine seçiminde doğru bir karar vermeyi gerektirir.

Konusunda uzman bir firma ve doğru yönlendirecek bir danışmana duyulan ihtiyaç kaçınılmazdır. Belki de yüzlerce model ve malzeme içinden hangisinin sizin için en doğru karar olacağını profesyonel bir yaklaşımla değerlendirecek kişi, mutlaka köklü bir firmada bulunacaktır.

Sizin yaşam kültürünüz, dekorasyon anlayışınız, konutun lokasyonu ve bütçenize göre en doğru seçimi yapmakta yardımcı olacak kişi işinizi çok kolaylaştıracaktır. Binanın ömrü boyunca kalıcı olacak olan şöminenin seçimi keyifle olduğu kadar titizlikle, bir uzman aracılığı ile yapılmalıdır.

                                                                                                                                                                                                       Mustafa Mısırlıoğlu

ALIŞVERİŞ SEPETİ 0